نظارت میدانی مدل‌ها و روش‌های متفاوتی دارند که در همند، قصد داریم به بررسی آن‌ها و معرفی نظارت میدانی، و این نکته که نظارت چیست، بپردازیم.

نظارت به چه معناست؟

اول از هر چیزی شما باید در مورد نظارت و معنی آن بدانید و در مرحله بعد به بررسی نظارت میدانی بپردازید.

مدیریت زمانی کامل است، که همراه با نظارت، بازرسی، مراقبت، مراعات و سنجش کارکنان و کارگزاران باشد؛ زیرا هر کسی نه تنها مسئول عملکرد خودش، بلکه مسئول زیردستان است و نسبت به آن بازخواست خواهد شد.

نظارت میدانی چیست؟

اگر به زبان ساده بخواهیم نظارت میدانی را برای شما توضیح دهیم، نظارت میدانی، به معنی کنترل و نظارت یک بخش از کار به صورت محلی و دیداری است.

به طور طبیعی نظارت و مراقبت میدانی یکی از بهترین روش‌های مدیریتی است تا مدیر و مسئول در این حالت بهتر بتواند به روند کار و جزئیات، آگاه شده و داوری و سنجش منصفانه‌ای داشته و پاداش و تنبیه مناسب در نظر بگیرد.
در حال حاضر، اهمیت نظارت و بازرسی پیگیر آشکار و پنهان به عنوان یک اصل مدیریتی است.

نظارت میدانی از دیدگاه تخصصی

نظارت میدانی به صورت تخصصی و اختصاصی، به این اشاره می‌کند که شما یک گروهی از ناظران خود را که متخصص هستند، به محل‌ها و موقعیت‌های مختلف برای جمع‌آوری اطلاعات و آگاهی از فعالیت‌‌های مردمی بفرستید.

سامانه نظارت میدانی | تحقیق میدانی چیست

برای انجام پروسه نظارت میدانی، شما حتما نیازی نیست که ناظران خود را به محل‌‌ها بفرستید، برای این کار می‌توانید روش راحت‌تری را مثل نصب یک اپلیکیشن مخصوص بر روی گوشی همراه خود را انتخاب کنید. که در مقاله سامانه نظارت میدانی، به صورت اختصاصی به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.

نظارت در فرهنگ مدیریتی

واژه «نظارت» در عربى به معناى زیرکى و فراست بوده و از ریشه «نظر» (نگاه کردن) است. این تلاشی است که انسان انجام می‌دهد تا چیزی را ببیند و رویت کند، هر چند ممکن است که با نظر کردن، رویت و دیدنی تحقق نیابد، ولی تلاش شده تا حقیقتی با تامل و دقت کشف شود. دقت نظر و تامل در چیزی و معاینه آن برای رسیدن به حقیقتی، لازم و ضروری است.تعریف‏‌هاى گوناگونى از نظارت در علوم مختلف شده که در همه آنها یک نقطه ‌اشتراک وجود دارد و آن اینکه نظارت عبارت است از «مقایسه بین آنچه هست و آنچه باید باشد».

مسئله نظارت همگانی به ویژه نسبت به کارگزاران و مسئولان امور لازم و ضروری است تا از هر گونه سوءاستفاده از قدرت جلوگیری به عمل آید.

روش‌های میدانی

روش‌هاى میدانى به روش‌هایى گفته مى‌شود، که محقق براى گرد‌آورى اطلاعات ناگزیر است به محیط بیرون برود و با مراجعه به افراد یا محیط و نیز برقرارى ارتباط مستقیم با واحد تحلیل یعنى افراد، اعم از انسان، مؤسسات، سکونت‌گاه‌ها، موردها و غیره، اطلاعات مورد نظر خود را گرد‌آورى کند و کسب اطلاعات کنم.

در واقع، او باید ابزار سنجش یا ظروف اطلاعاتى خود را به میدان ببرد و با پرسشگری، مصاحبه، مشاهده و تصویربردارى آنها را تکمیل نماید و سپس براى استخراج، طبقه‌بندی، و تجزیه‌وتحلیل به محل کار خود برگردد.

روش پرسشنامه‌ای

یکى از روش‌هاى بسیار متداول در گرد‌آورى اطلاعات میدانى روش پرسشنامه‌اى است که امر گرد‌آورى اطلاعات را در سطح وسیع، امکان‌پذیر مى‌سازد. در تحقیقات توصیفى و نیز تحقیقاتى که از گسترهٔ جغرافیایى زیادى برخوردار باشد یا افراد جامعهٔ آمارى و نمونهٔ آن زیاد باشند، معمولاً از روش پرسشنامه‌اى استفاده مى‌شود.

روش پرسشنامه‌اى محتاج پیش‌بینى‌ها و برنامه‌ریزى‌ها و تدارک امکانات و نیروى انسانى قابل ملاحظه‌اى است که باید از وجود آن‌ها اطمینان خاطر داشته باشد.

در روش پرسشنامه‌اى عوامل و عناصر متعددى دخالت دارند که از طریق کارکرد هماهنگ آن‌ها محقق مى‌تواند اطلاعات مورد نیاز خود را گردآ‌ورى نماید. این عناصر عبارتند از:

ابزار گردآوری اطلاعات یا پرسشنامه

 • سؤالات باز
 • بسته
 • ترکیبی
 • تعاقبی

روش مشاهده

مشاهده یکى از روش‌هاى مؤثر و کارآمد در تحقیقات موردى است. اطلاعاتى را که محقق از طریق روش مشاهده مى‌تواند کسب کند، کمتر مى‌توان از طریق روش‌هاى دیگر بدست آورد؛ زیرا مشاهده به محقق اجازه مى‌دهد که مستقیماً پدیدهٔ مورد مطالعه را ببیند و واقعیت را بصورت مستقیم یا بى‌واسطه درک کند.

انواع روش‌های مشاهده

 • مشاهده غیرعلنی
 • فردی
 • علنی
 • غیرمشارکتی
 • گروهی
 • مشارکتی
 • کنترل نشده
 • کنترل‌شده

روش مصاحبه

یکی دیگر از روش‌هایی که قصد داریم به صورت تخصصی در بحث نظارت میدانی به آن رسیدگی کنیم، روش مصاحبه است.

مصاحبه روشى است که در آن اطلاعات مورد نیاز تحقیق، از طریق ارتباط مستقیم بین پرسشگر یا محقق با پاسخگو گردآورى مى‌شود.

در واقع، مصاحبه یک مکالمهٔ دو طرفه است که با طرح سؤال مصاحبه‌گر به منظور کسب اطلاعات مربوط به تحقیق آغاز مى‌شود. این امر مى‌تواند بصورت رو در رو یا برقرارى ارتباط تلفنى انجام پذیرد.

روش‌های ترکیبی

منظور از این عنوان، بیان شیوهٔ خاصى نیست، بلکه هدف بیان این مطلب است که هر کدام از روش‌هاى چندگانهٔ یاد شده ممکن است به تنهایى براى انجام دادن یک تحقیق علمى مناسب نباشند و لازم شود که از چند روش استفاده نماید و به اصطلاح یک روش ترکیبى را در پیش گیرد.

روش‌های صوتی و تصویری

این روش‌ها معمولاً کمتر به‌عنوان روش‌هاى مستقل گردآورى اطلاعات مورد استفاده قرار مى‌گیرد؛ ولى به‌عنوان روش‌هاى مکمل از آن‌ها استفاده مى‌شود و از اعتبار بسیار بالایى نیز برخوردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خودتون در مورد این مقاله رو با ما به اشتراک بگذارید.