توسعه اپلیکیشن موبایل چیست + انواع اپلیکیشن های موبایل

توسعه اپلیکیشن موبایل چیست + انواع اپلیکیشن های موبایل

توسعه اپلیکیشن موبایل ، یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در طراحی اپلیکیشن موبایل به آن توجه کنید، اگر برای کسب و کار خود به فکر یک اپلیکیشن موبایل هستید و یا می‌خواهید مبحث طراحی اپلیکیشن را بیاموزید، باید قبل از هر چیزی با تعریف توسعه اپلیکیشن موبایل آشنا شوید.

توسعه اپلیکیشن موبایل چیست؟

توسعه اپلیکیشن موبایل، مجموعه‌ای از فرآیندها و رویه‌های مربوط به نوشتن نرم افزار برای دستگاه‌های محاسباتی کوچک و بی‌سیم، مانند گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های دستی است. مانند توسعه برنامه‌های کاربردی وب، توسعه برنامه‌های تلفن همراه، نیز ریشه در توسعه نرم افزار سنتی دارد. با این حال، یک تفاوت مهم این است که، برنامه‌های تلفن همراه اغلب به طور خاص برای استفاده از ویژگی‌های منحصر به فرد یک دستگاه تلفن همراه خاص نوشته می‌شوند.

به عنوان مثال، ممکن است یک برنامه بازی برای استفاده از شتاب‌سنج آیفون نوشته شود، یا یک برنامه سلامت موبایل برای استفاده از حسگر دمای ساعت هوشمند نوشته شود. برای دیدن دیگر نمونه کارهای همند ، می‌توانید به صفحه زیر مراجعه کرده و اپلیکیشن‌های متفاوت را مشاهده کنید.

نمونه کارهای همند

امروزه دو پلتفرم موبایل iOS از اپل و اندروید از گوگل وجود دارند. تلفن‌ها و تبلت‌های اپل با برنامه‌های ضروری از قبل بارگذاری شده‌اند، از جمله یک مرورگر وب کامل و فروشگاه App Apple . دستگاه‌های اندرویدی نیز با برنامه‌های مشابه از قبل بارگذاری شده‌اند و می‌توانید با استفاده از فروشگاه Google Play بیشتر نصب کنید.

توسعه اپلیکیشن موبایل

App Apple

انواع اپلیکیشن‌های موبایل

 

Google Play

انواع اپلیکیشن‌های موبایل | طراحی انواع اپلیکیشن

در سال‌های اولیه، استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل، تنها راه برای اطمینان از عملکرد بهینه یک برنامه در هر دستگاهی، توسعه اپلیکیشن موبایل به صورت بومی بود. این بدان معناست که کد جدید باید به طور خاص برای پردازنده خاص هر دستگاه نوشته شود. امروزه، اکثر برنامه‌های کاربردی تلفن همراه توسعه‌یافته، دستگاه‌های ناشناس هستند.

در گذشته، اگر برنامه‌ای نیاز به چند پلتفرم بودن و اجرا شدن روی چندین سیستم عامل (OS) داشت، کد کمی وجود داشت که بتوان از پروژه توسعه اولیه دوباره استفاده کرد. اساساً، هر دستگاه به پروژه توسعه برنامه تلفن همراه خود با پایه کد خاص خود نیاز داشت. ابزارهای متقابل پلتفرم مدرن از زبان های رایج مانند C# و جاوا اسکریپت برای اشتراک گذاری کد در پروژه ها استفاده می‌کنند.

انواع اپلیکیشن‌های موبایل

درست مانند ویدیوهای یوتیوب، محتوای PWA به تدریج دانلود می‌شود، که تجربه کاربری بهتری را نسبت به یک وب سایت سنتی که از طراحی واکنش گرا استفاده می‌کند، به کاربر نهایی ارائه می‌دهد. برنامه‌های وب پیشرو ممکن است به عنوان برنامه‌های تلفن همراه فوری نیز شناخته شوند.

قبل از توسعه یک برنامه، باید تعیین کنید که، کدام نوع را ایجاد می‌کنید. در اینجا به تفکیک انواع مختلفی از فناوری های توسعه اپلیکیشن موبایل با اطلاعات مربوط به هر یک اشاره می‌کنیم :

برنامه‌های بومی (Native applications)

این برنامه‌ها با استفاده از محیط‌های توسعه یکپارچه (IDE) و زبان‌های سیستم‌عامل تلفن همراه، مانند Apple iOS یا Google Android ساخته شده‌اند. برنامه‌های بومی به شما این امکان را می‌دهند، ویژگی‌های لازم را شخصی‌سازی کنید، اما ممکن است هزینه بیشتری نسبت به سایر فناوری‌ها داشته باشند.

Native applications

برنامه‌های ترکیبی (Hybrid apps)

این‌ها برنامه‌های وب هستند، که مانند برنامه‌های بومی عمل می‌کنند. آن‌ها با استفاده از فناوری‌هایی مانند HTML، JavaScript و Cascading Style Sheets (CSS) توسعه یافته‌اند. توسعه برنامه‌های ترکیبی مقرون‌به‌صرفه‌تر از برنامه‌های بومی است و می‌توانند سریع‌تر ایجاد شوند، اما به اندازه برنامه‌های بومی از ویژگی‌های غنی نیستند.

دلایل استفاده از اپلیکیشن موبایل برای کسب و کارتان

برنامه‌های وب پیشرفته (Progressive web apps)

PWA، وب سایتی است که به نظر می‌رسد و به گونه‌ای رفتار می‌کند، که گویی یک برنامه تلفن همراه است. این برنامه‌ها با فناوری‌های وب مانند Facebook React توسعه یافته‌اند.

Progressive web apps

برنامه‌های کپسوله شده (Encapsulated apps)

یک برنامه کپسوله شده، در یک برنامه کانتینر اجرا می‌شود. محصولاتی مانند ابزار کشیدن و رها کردن اپلیکیشن مایکروسافت پاور به توسعه دهندگان کم تجربه این امکان را می‌دهد، که به سرعت یک اپلیکیشن موبایل بسازند. اما عدم جداسازی از سیستم عامل اصلی، قفل شدن سیستم عامل و جدید بودن نسبی می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

چارچوب‌ها و کتابخانه‌ها

می‌توانید از این کد قابل استفاده مجدد که توسط شخص دیگری نوشته شده است، برای تسریع در توسعه یک برنامه تلفن همراه استفاده کنید.

فرآیند توسعه اپلیکیشن موبایل چیست؟

مراحل زیر باید به شما در ایجاد چارچوبی برای ساختن یک اپلیکیشن کمک کند.

1 . استراتژی خود را بر اساس پاسخ به این سؤالات تعریف کنید:

 • هدف اپلیکیشن شما چیست؟ چه مشکلاتی را حل خواهد کرد؟
 • آیا برنامه‌های موجودی وجود دارند که این عملکرد را انجام می‌دهند؟ اگر چنین است، چه کاری را به خوبی انجام می‌دهند؟ چه چیزی کم دارند؟
 • برنامه برای چه کسانی طراحی شده است؟
 • آیا توسعه دهندگان را استخدام خواهید کرد یا از یک تیم داخلی استفاده خواهید کرد؟
 • مدل کسب و کار شما چیست؟
 • چقدر حاضرید برای توسعه این اپلیکیشن سرمایه گذاری کنید؟ آیا سرمایه گذار خواهید داشت؟
 • ساخت این اپلیکیشن چقدر طول می‌کشد؟
 • استراتژی بازاریابی شما چیست؟
 • آیا برنامه خود را برای یکی از فروشگاه‌های برنامه طراحی می‌کنید؟ اگر چنین است، آیا موافقت‌نامه‌های مجوز لازم و معیارهای طراحی و آزمایش را دارید؟

طراحی انواع اپلیکیشن

معرفی بهترین اپلیکیشن های موبایل 2022

2 . تیم خود را انتخاب کنید. اگر به تنهایی این برنامه را ایجاد می‌کنید، آیا نیاز به استخدام یک توسعه دهنده دارید؟ یک فرد بازاریابی؟ اگر این برنامه را برای سازمان خود ایجاد می‌کنید، آیا ذینفعانی از چندین بخش در این فرآیند (به عنوان مثال، سطح C، بازاریابی، فروش، فناوری اطلاعات) شرکت می‌کنند؟

3 . طوفان فکری کنید و طراحی کنید، که چگونه برنامه تلفن همراه شما مشکلاتی را که شناسایی کرده‌اید، حل می‌کند و چه ویژگی‌ها و عملکردهایی را شامل می‌شود. نمونه سازی می‌تواند به سادگی استفاده از تخته سفید یا کاغذ برای طرح ایده‌ها یا ابزارهایی مانند InVision، Balsamiq یا Adobe Experience Design باشد. هنگام توسعه دید خود، تجربه کاربری را در نظر داشته باشید. این شامل مواردی مانند طراحی، قابلیت استفاده، امنیت و عملکرد است.

4 . نقشه راه محصول خود را با استفاده از یافته‌های مرحله قبل توسعه دهید. این به شما امکان می‌دهد، تا یک فرآیند گام به گام برای ارزیابی اولویت‌ها و محصولات قابل تحویل خود ایجاد کنید.

5 . ابزارهای توسعه برنامه را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید.

6 . توسعه برنامه را شروع کنید. یک فرآیند چابک برای ساخت اپلیکیشن بهترین است. هنگام ساختن برنامه، طرز فکر DevOps را بپذیرید. DevOps یک متدولوژی تحویل مدرن است که از توابع کلیدی استفاده می‌کند، مانند:

 • استفاده از اتوماسیون در صورت امکان؛
 • استفاده از خدمات ابری؛
 • کار با ابزارهای منبع باز؛
 • ارتباط مکرر با تیم
 • تست مداوم کد

7. نمونه اولیه خود را ایجاد کنید تا بتوانید برنامه را با سرمایه گذاران یا سایر سهامداران خود به اشتراک بگذارید. از بازخورد آن‌ها برای اصلاح توسعه برنامه و آزمایش بیشتر استفاده کنید. این شامل تست عملکرد، عملکرد و سهولت ناوبری است.

8. هنگامی که برنامه این آزمایش‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشت، زمان آن فرا رسیده است که آن را برای آزمایش رسمی بتا در اختیار کاربران قرار دهید. این فرآیند شامل چندین دور بررسی و ترکیب اصلاحات کاربر قبل از ایجاد نسخه قابل اجرا از برنامه شما است.

هنگامی که برنامه شما تحت آزمایش و بررسی لازم قرار گرفت، آماده استقرار است. در این مرحله کانالی برای بازخورد کاربران ایجاد کنید و پشتیبانی مستمر ارائه دهید.

کلام آخر..

در این مقاله جواب سوال‌هایی چون، نرم افزار موبایل چیست و توسعه اپلیکیشن موبایل چیست را گرفتید، و با انواع اپلیکیشن های موبایل آشنا شدید.

اگر به این فکر افتاده‌اید که اپلیکیشنی طراحی کنید، می‌توانید از تیم طراحی حرفه‌ای همند، کمک بگیرید، و به طراحی اپلیکیشن‌هایی چون ساخت اپلیکیشن شرکتی ، طراحی اپلیکیشن نوبت دهی و طراحی اپلیکیشن فروشگاهی و … بپردازیم.

طراحی اپلیکشن موبایل | همند

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن