تحقیقات بازار چیست؟ | چرا تحقیقات بازار مهم است

تحقیقات بازار چیست؟ | چرا تحقیقات بازار مهم است

یکی از مواردی که برای هر کسب و کاری از اهمیت بالایی برخوردار است، آشنایی با موضوع تحقاقات بازار است، که در وبلاگ همند ، به بررسی موضوع تحقیقات بازار چیست؟ و مزایای آن و همچنین، انواع تحقیقات بازار با شما کاربران عزیز صحبت خواهیم کرد. ما اصول اولیه تحقیقات بازار را نیز به شما خواهیم گفت تا نشان دهیم شرکت‌ها چگونه از آن استفاده می‌کنند.

تحقیقات بازار در کسب و کار چیست؟

تحقیقات بازار، شامل جمع‌آوری داده‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جمعیت هدف و مصرف‌کنندگان است، تا یک کسب‌وکار بتواند خود را به‌طور مؤثرتری بازاریابی کند و در نهایت در بازار موفق شود.

تحقیقات بازار بخش مهمی از هر استراتژی تجاری است، چه آن کسب و کار B2B یا B2C، بزرگ یا کوچک، جدید یا قدیمی. این پاسخ‌هایی را ارائه می‌کند که شرکت‌ها برای تصمیم‌گیری نیاز دارند تا با توانمندسازی آن‌ها در تصمیم‌گیری بر اساس داده‌ها، به جای عقب‌نشینی، به جلو حرکت دهند.

اکثر شرکت‌ها می‌دانند تحقیقات بازار چیست و اهمیت آن را در یک مفهوم کلی تصدیق می‌کنند، اما ممکن است متوجه نباشند که تحقیقات بازار چقدر برای موفقیت کسب‌وکارشان مهم است.

زمانی که نیاز به شناسایی روندهای بازار دارید، مشتری اصلی خود را بهتر درک می‌کنید، یا به لیست بلندبالایی از اهداف مهم دیگر دست می‌یابید، تحقیقات بازار پاسخی است.

انواع تحقیقات بازار

تحقیقات بازار یک مقوله بسیار وسیع است. در واقع، انواع مختلفی از تحقیقات بازار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای رسیدن به اهداف خاص کسب و کار خود استفاده کنید.

 • تحقیقات برند
 • اثربخشی کمپین
 • تحقیق رقبا
 • تحقیقات مصرف کننده
 • تحقیق تقسیم بندی مشتری
 • توسعه محصول
 • تست قابلیت استفاده

انواع تحقیقات بازار

تحقیقات برند

تحقیقات برند، بر ایجاد یا اصلاح برند شرکت شما متمرکز است، تا تأثیری جسورانه و مطلوب در بازار هدف شما ایجاد کند. می‌توانید سطح آگاهی از برند در بین مخاطبان هدف خود، میزان وفاداری مشتریان به برند شما، نوع ویژگی‌هایی که مردم با برند شما مرتبط می‌کنند و سایر جنبه‌های ارتباط مشتریان با برند خود را بررسی کنید.

ارزیابی کمپین بازاریابی

برخی از تحقیقات بازار به طور خاص بر اثربخشی کمپین بازاریابی متمرکز هستند. می‌توانید ارزیابی کنید که چند نفر تبلیغات آنلاین شما را دیده‌اند و برای مثال نرخ کلیک چقدر بوده است.

این نوع اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند، در صورت نیاز تنظیمات را انجام دهید و به کمپین‌های آینده اطلاع دهید تا به طور موثر به مشتریان دسترسی پیدا کنید و هزینه‌های جذب مشتری را کاهش دهید.

ارزیابی کمپین بازاریابی

تحقیق رقیب

تحقیقات رقبا بر روی رقابت تمرکز می‌کند، تا به شما کمک کند، در مورد اینکه چگونه شرکت شما می‌تواند پیشرفت کند، بینشی کسب کنید. بررسی کمپین‌های بازاریابی رقبا، شهرت برند (برندینگ)، حجم درآمد یا فروش و سایر نکات مهم داده، می‌تواند به شما کمک کند از نقاط قوت و ضعف آن‌ها بیاموزید.

تحقیق رقیب

تحقیق تقسیم بندی مشتری

یک نوع مهم از تحقیقات بازار، به ویژه برای مشاغل جدید، تقسیم بندی مشتری است. این مطالعات پایگاه مصرف کننده بزرگتر شما را به گروه‌ها یا شخصیت‌های مختلف تقسیم می‌کند.

درک انواع مختلف مصرف کنندگانی که می‌خواهید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، می‌تواند به شما کمک کند کمپین‌های شخصی سازی شده برای هر گروه ایجاد کنید.

می‌توانید مطالعه کنید
نرخ تعامل اپلیکیشن | چگونه آن را افزایش دهیم؟

توسعه محصول

توسعه محصولات نیاز به تحقیقات بازار دارد تا از ارزش آن اطمینان حاصل شود و سپس محصول در طول زمان اصلاح شود. به عنوان مثال، ممکن است شاهد کاهش فروش در یک محصول شاخص باشید و متوجه شوید که نیازهای مشتریان تغییر کرده است و این محصول باید ویژگی جدیدی ارائه دهد تا مفیدتر یا راحت‌تر باشد.

تست قابلیت استفاده

مشابه تحقیقات توسعه محصول، تست قابلیت استفاده روی محصولات متمرکز است. با این حال، در اینجا تمرکز بر نحوه استفاده مصرف کنندگان از محصول شما است.

مزایای تحقیقات بازار

تحقیقات بازار می‌تواند مزایای ارزشمندی را برای شرکت‌هایی مانند شما به ارمغان آورد. بیایید به برخی از تاثیرگذارترین روش‌هایی که تحقیقات بازار می‌تواند شرکت شما را برای موفقیت توانمند کند نگاه کنیم.

1. رویکرد مشتری محوری را حفظ می‌کند

تحقیقات بازار همه چیز در مورد درک بهتر پایگاه مصرف کننده شما است و این یک گام اساسی برای ایجاد یک تجارت مشتری محور است. شرکت‌های مشتری محور، تجربه مشتری را در خط مقدم تمام کارهایی که انجام می‌دهند، حفظ می‌کنند.

تحقیقات نشان داده است که کسب و کارهای مشتری محور 60 درصد سود بیشتری دارند. به راحتی می‌توان فهمید که چرا اولویت بندی نیازها و خواسته‌های مشتری دستور موفقیت است.

 

تحقیقات بازار چیست

2. می‌توانید ارتباط موثرتری با مخاطبان خود داشته باشید

وقتی مشتریان هدف خود را بهتر درک کنید، به این معنی است که می‌توانید به طور مؤثرتری به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. وقتی نوبت به کمپین بازاریابی شما می‌رسد، نمی‌خواهید زمان و پول خود را با آزمون و خطا تلف کنید، بلکه می‌خواهید یک استراتژی بازاریابی آگاهانه داشته باشید. دو عنصر اصلی برای ارتباط موثر با مخاطبان وجود دارد: کانال‌های بازاریابی (شبکه‌های اجتماعی : اینستاگرام و لینکدین و …)  که استفاده می‌کنید و محتوایی که به اشتراک می‌گذارید.

 

3. فرصت‌های رشد خود را شناسایی خواهید کرد

تحقیقات بازار فقط یک گام مهم برای شرکت‌های جدید یا شرکت‌هایی نیست که محصولات جدید را عرضه می‌کنند. انجام تحقیقات بازار به صورت دوره‌ای، می‌تواند به شما در کشف فرصت‌های جدید برای بهبود و رشد کمک کند. برای مثال، ممکن است کشف کنید:

 • بخش‌های دست نیافتنی

ممکن است با بخش‌های دست نیافتنی مواجه شوید که مانند مشتریان فعلی شما می‌توانند از محصولات یا خدمات شما بهره مند شوند.

 • شراکت‌های تجاری

از طریق تحقیقات بازار، ممکن است فرصت‌هایی برای مشارکت با سایر مشاغلی که قبلاً با مخاطبان هدف شما ارتباط برقرار کرده‌اند، کشف کنید. تبلیغات مشترک می‌تواند برای شما و شرکت شریک شما سودمند باشد.

 • بهبود محصول

تحقیقات بازار می‌تواند کاستی‌های احتمالی را در محصول یا خدمات شما نشان دهد، که در صورت اصلاح، به شما امکان می‌دهد مشتریان بیشتری را به خود جذب کرده و رضایت مشتری را بهبود بخشید.

همچنین ممکن است فرصت‌هایی برای افزونه‌ها، بسته‌های محصول یا سایر موارد افزایش فروش پیدا کنید که به ترجیحات مشتریان علاقه‌مند است و به افزایش سود شما کمک می‌کند.

4. کاهش خطرات با آزمایش مفاهیم

ریسک، بخشی ضروری و مهم از هر سرمایه گذاری تجاری است. اگر کسب‌وکارها ریسک نمی‌کردند، پتانسیل پاداش را نیز محدود می‌کردند. با این حال، کسب و کارهای موفق، تمایل دارند ریسک‌های خود را به روش‌های استراتژیک کاهش دهند.

راه اجتناب از ریسک، اجتناب از انجام آن کار نیست. در عوض، کسب و کارها باید از تحقیقات بازار برای به حداقل رساندن ریسک و به حداکثر رساندن پاداش استفاده کنند.

اپلیکیشن ۱۳۷

5. تصمیمات آگاهانه‌تری خواهید گرفت

تحقیقات بازار به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند که توسط داده‌ها پشتیبانی می‌شوند. احساسات درونی ابزار قابل اعتمادی برای تصمیم گیری نیستند.

به عنوان مثال، ممکن است فکر کنید عرضه یک نسخه لوکس از محصول خود با قیمت بالاتر یک ایده تجاری عالی است، اما مصرف کنندگانی که مایل به پرداخت این قیمت هستند ممکن است برند شما را با محصولات مقرون به صرفه مرتبط کنند و به جای آن محصولات لوکس برندهای لوکس را انتخاب کنند. تنها راه برای اطمینان از این موضوع، انجام تحقیقات بازار است.

داده‌های تحقیقات بازار می‌توانند به عنوان قطب نما عمل کنند و هر انتخابی را که یک شرکت انجام می‌دهد، هدایت می‌کند، تا آن‌ها را یک گام به هدف خود یعنی تبدیل موفقیت آمیز و حفظ مشتریان هدف نزدیک‌تر کند.

در اینجا چند نمونه از تصمیماتی وجود دارد که می‌توانید با کمک تحقیقات بازار با دقت بیشتری اتخاذ کنید:

 • انتخاب یک پایگاه مصرف کننده متفاوت برای هدف از طریق یک کمپین بازاریابی جدید
 • تعیین اینکه کدام کانال‌ها را در کمپین تبلیغاتی خود بگنجانید.
 • انتخاب عناصر طراحی و شخصیت برای تشکیل شخصیت برند که با مخاطبان شما ارتباط برقرار می‌کند.
 • انتخاب اینکه آیا یک مکان خرده فروشی جدید باز شود یا خیر
 • تصمیم گیری در مورد اینکه آیا یک محصول باید متوقف شود یا اصلاح شود.
 • قیمت گذاری محصولات به گونه‌ای که حاشیه‌ها را حفظ کند و برای مشتریان جذاب باشد.

از طریق تحقیقات بازار، می‌توانید این تصمیمات و سایر تصمیمات را بر اساس داده‌ها و نه حدسیات اتخاذ کنید و در نتیجه، شانس خود را برای دریافت درست آن در اولین بار افزایش دهید.

6. رقابت موثرتر

تحقیقات بازار جامد، می‌تواند تفاوتی باشد که به شما مزیت رقابتی در بازار می‌دهد. به عنوان مثال، با درک بهتر مشتریان خود، ممکن است بتوانید آن‌ها را موثرتر از رقیب خود درگیر کنید. علاوه بر این، تحقیقات رقبا می‌تواند به شما بینش مستقیمی نسبت به رقبای خود بدهد تا بتوانید درک کنید که چگونه در بازار جا می‌گیرید و یا اصلا نیاز آن چه چیزی می‌باشد.

7. در صدر روندها خواهید ماند

تحقیقات بازار، فقط برای مشاغل جدید مهم نیست. همانطور که مصرف کنندگان تکامل می‌یابند، شرکت‌ها نیز باید برای بهینه سازی نحوه ارتباط با مشتریان تکامل یابند.

تحقیقات بازار، ابزار ارزشمندی برای حفظ روندهای مرتبط است. تحقیق در مورد روندها اغلب می‌تواند از طریق تحقیقات ثانویه انجام شود. برای مثال، گزارش‌های صنعت یا تحقیقات رقبای شما می‌تواند نشان دهد که مصرف‌کنندگان به چه ویژگی‌های محصول جدیدی علاقه دارند.

نحوه انجام تحقیقات بازار

شرکت‌ها می‌توانند تحقیقات بازار را از طرق مختلف انجام دهند. اول، درک تفاوت بین دو دسته اصلی داده‌های تحقیقات بازار – تحقیقات اولیه و ثانویه – مفید است:

تحقیقات اولیه : داده‌هایی هستند، که یک شرکت جمع آوری می‌کند یا یک متخصص از طرف شرکت برای اهداف تحقیقات بازار خود جمع آوری می‌کند. به عبارت دیگر، تحقیق میدانی است. برخی از تحقیقات اولیه اکتشافی هستند، به این معنی که بازتر هستند، و سایر اشکال تحقیقات اولیه با هدف ارائه بینشی به سؤالات یا مسائل خاص هستند.
تحقیقات ثانویه :  شامل استفاده از داده‌هایی است که از قبل وجود داشته و در اختیار شما برای اهداف تحقیقات بازار است. برای مثال، می‌توانید از داده‌های سرشماری دولتی، گزارش‌های داده‌های صنعت یا آماری در مورد روند بازار استفاده کنید. این نوع تحقیق می تواند نقطه شروع خوبی برای درک گسترده تر بازار و یادگیری در مورد رقابت باشد.
پژوهش ثانویه تمایل دارد قبل از انجام تحقیقات اولیه نقطه شروع باشد.

روش‌های مختلفی از تحقیقات اولیه وجود دارد که شرکت‌ها برای یادگیری از مصرف کنندگان استفاده می‌کنند. برخی از محبوب ترین روش‌ها عبارتند از:

 • نظرسنجی

نظرسنجی‌ها شامل پرسیدن سوالاتی از مصرف کنندگان است، که می‌توانند به سرعت به آنها پاسخ دهند. سوالات نظرسنجی می‌تواند چند گزینه ای یا بازتر باشد. نظرسنجی‌ها را می‌توان به صورت حضوری، تلفنی، از طریق پست یا آنلاین انجام داد. آن‌ها یک راه سریع و ساده برای دستیابی به مخاطبان زیادی و دریافت بازخورد آنها ارائه می‌دهند.

 • گروه‌های کانونی

گروه های کانونی تمایل دارند به اندازه یک نظرسنجی شرکت کننده را درگیر نکنند. درعوض، یک محقق بازار، گروه کوچکی از مصرف‌کنندگان را در بحثی هدایت می‌کند تا دریچه‌ای به افکار مصرف‌کنندگان وارد کند. از آنجایی که گروه ها کوچک هستند، اکثر شرکت ها چندین گروه متمرکز را جمع آوری می کنند و همه نتایج را در نظر می گیرند. آن‌ها ممکن است از طریق یک آینه یک طرفه مشاهده کنند یا ضبط را تماشا کنند.

 • مصاحبه ها

مصاحبه ها مشابه گروه های متمرکز هستند، اما ممکن است افراد کمتری را شامل شوند. مصاحبه انفرادی می تواند راهی ارزشمند برای به دست آوردن بینش دقیق از یک مشتری باشد. این بینش ها می توانند مفید باشند، اما آنطور که می توانید با یک نظرسنجی بزرگ به دست آورید، داده های آماری قابل اعتمادی را ارائه نمی دهند.

 • مشاهده

مشاهده بازار شامل تماشای مصرف کنندگان برای مشاهده رفتار آنها در شرایط طبیعی، مانند یک فروشگاه خرده فروشی است. این مصرف کنندگان ممکن است بدانند که تحت نظر هستند یا ندانند. به عنوان مثال، محققان ممکن است فیلم‌های امنیتی گرفته شده از یک فروشگاه را تماشا کنند تا ببینند مشتریان تمایل دارند ابتدا به کدام بخش مراجعه کنند و آیا آنها برای تماشای نمایشگرهای نقطه خرید متوقف می‌شوند یا خیر.

 • آزمایشات میدانی

آزمایشات میدانی شامل انجام یک حرکت تجاری اما انجام آن در مقیاس کوچکتر و مشاهده نتایج است. به عنوان مثال، یک رستوران زنجیره ای ممکن است یک آیتم منوی جدید را در مکان های انگشت شماری امتحان کند و ببیند چقدر محبوب است. اگر موفقیت آمیز باشد، شرکت می تواند در مورد افزودن آیتم به منوهای خود در سراسر منطقه اطمینان بیشتری داشته باشد.

کلام آخر…

با تمام توضیحاتی که در متن به شما گفتیم، شما به عنوان دارنده یک کسب و کار (اینترنتی)، باید تحقیقات بازار را برای شرکت و کسب و کار خود انجام دهین تا با شناخت نقاط قوت و ضعف خود و همچنین رقبای خود، به موفقیت برسید، شرکت نرم افزاری همند، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای این کار باشد. ما تا آخر این راه به شما کمک خواهیم کرد.

اپلیکیشن سورتا

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن