آموزش برندسازی اپلیکیشن موبایل

علاوه بر طراحی اپلیکیشن‌ موبایل ، آموزش برندسازی اپلیکیشن موبایل، مهم و ضروری است. با وجود اپلیکیشن‌های تلفن همراه بیشتر و بیشتر، دسترسی به مخاطبان خود و افزایش آن برای تازه‌واردان آسان نیست.  نه تنها برنامه‌های تلفن همراه باید کیفیت بالایی از عملکرد خود را ارائه دهند، بلکه باید برندهای قوی برای برجسته شدن ایجاد کنند. امروز قصد داریم تا در مورد استراتژی‌ها و نکاتی که برای برندسازی اپلیکیشن موبایل نیاز دارید، بحث کنیم.

آموزش برندسازی اپلیکیشن موبایل چیست؟

اول از همه بیایید کمی در مورد کلمه برندینگ با شما صحبت کنیم، برندینگ، مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و مراحل بازاریابی و روانشناختی برای تبلیغ یک محصول، خدمات، پرسونا و … برای تنظیم یک برند است. برند، تصویری است که، با مجموعه‌ای از ویژگی‌های متمایز ایجاد می‌شود و آگاهی و شناخت محصول یا خدمات در بازار را ارتقا می‌دهد، این چیزی است که مردم درباره آن فکر می‌کنند و می‌دانند.

بنابراین، برندسازی اپلیکیشن موبایل، به این معناست که کاربران چگونه برنامه را در تعامل با آن درک می‌کنند: تصویر بصری، ارتباطات و شهرت آن.

سوالاتی که باید برای ساخت برند اپلیکیشن موبایل، در نظر بگیرید

برای ساختن برند برای اپلیکیشن خود، اول از همه، باید به سوالات سنتی برای ایجاد هر برندی پاسخ دهید:

 • چه کسی قرار است از برنامه شما استفاده کند و چرا از آن استفاده می‌کند؟
 • USP برنامه شما چیست؟ چه چیزی آن را در مقایسه با دیگران منحصر به فرد می‌کند؟
 • ظاهر اپلیکیشن شما چیست؟ پیام اصلی که با نمادهای بصری خود مانند آرم، رنگ‌ها، تصاویر، طلسم‌ها و غیره منتقل می‌کند چیست؟
 • اپلیکیشن شما چه احساسات و عواطفی را در کاربران خود بیدار می‌کند؟
 • لحن و صدای برنامه شما چیست؟ رسمی است یا غیر رسمی؟ آیا با کاربر به عنوان دوست، متخصص، مربی یا شخص دیگری ارتباط برقرار می‌کند؟
 • کاربران چگونه اطلاعات اپلیکیشن شما را به دست خواهند آورد؟ کانال های ارتباطی بین اپلیکیشن و کاربر چیست؟

پاسخ به این سؤالات امکان شکل‌دهی رویکرد کلی را فراهم می‌کند، که بر تمام جنبه‌های کار در طراحی، توسعه و ارتقای برنامه تأثیر می‌گذارد. برندسازی بر منطق و انتقال تجربه کاربر، رنگ‌ها و تایپوگرافی، گرافیک و انیمیشن، کپی و سبک تأثیر می‌گذارد و مشخص می‌کند، که کدام کانال‌ها و روش‌های تبلیغ میانبرها را از برنامه برای یک کاربر تنظیم می‌کند. بنابراین، برای تاثیرگذاری برندسازی موبایل، باید قبل از شروع طراحی و توسعه به این سوالات پاسخ دهید. در این صورت، تمام تلاش‌ها در یک جهت پیچیده انجام می‌شود و تصویر برند یکپارچه و سازگار خواهد بود.

استراتژی‌های برندسازی اپلیکیشن موبایل

پس از اینکه مشخص کردید که چه کسی مخاطب برنامه است، چه مشکلاتی را حل می‌کند و چه پیامی را به جهان ارسال می‌کند، زمان آن رسیده است که، تصویر برند را مرحله به مرحله بسازید. بیایید برخی از استراتژی‌ها و ویژگی‌های ضروری در این فرآیند را بررسی کنیم. مطمئناً، همه آنها باید بر اساس تحقیقات کاربر و کاوش در بازار برای یافتن راه حل‌های اصلی باشد.

استراتژی‌های برندسازی اپلیکیشن موبایل

1 . لوگو و نماد برنامه

یکی از عناصر اصلی و مهم برندسازی، لوگو است، که نماد بصری نشان دهنده برند است. لوگو انواع مختلفی دارد:

 • نماد (Symbol) : تصویری از یک پتانسیل نمادین بالا مرتبط با نام تجاری برنامه، عملکرد، یا حوزه استفاده
 • لوگوتایپ (Wordmark): حروف هنری با نام کامل برند
 • Lettermark: حرف اول نام برند که به صورت هنرمندانه ارائه می‌شود
 • علامت ترکیبی‌ (Combination mark): دو تکنیک به طور همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرند – علامت حرف و علامت کلمه
 • نشان: علامت کلمه یا حروف نشان دهنده نام برند را در تصویر نمادین نشان می‌دهد.

توسعه اپلیکیشن موبایل

در مورد برنامه‌های تلفن همراه، نکته مهمی که باید در مورد آن فکر کنید، ارتباط لوگو با نماد برنامه است. نماد برنامه یک علامت تجاری تعاملی است که برنامه را در پلتفرم‌های مختلف با پشتیبانی از هویت اصلی ارائه می‌دهد.

در بیشتر موارد، لوگوی برنامه را با توجه به الزامات این نوع آیکون طراحی می‌کنند. از آنجایی که نماد برنامه در فضای بسیار محدودی قرار می‌گیرد، علامت‌های بزرگ کلمه یا نشان‌های پیچیده نمی‌توانند به طور موثر استفاده شوند. بنابراین، آیکون‌های برنامه معمولا دارای نمادها یا حروف هستند.

با این حال، می‌تواند چیز دیگری را نیز اعمال کند، به عنوان مثال، یک ترکیبی انتزاعی از رنگ‌های شرکتی. رویکرد دیگری ممکن است برای برنامه‌هایی که برندهای معروف را با لوگوهای قابل تشخیص ارائه می‌کنند استفاده شود: در این مورد، طراحان باید تصویر لوگوی شناخته شده را با شکل یک نماد برنامه تطبیق دهند، در حالی که در داخل برنامه از شکل کامل آن استفاده می‌کنند.

اپلیکیشن های موبایل

2 . کلید واژه‌ها

یکی دیگر از راه‌های خوب برای سازگار کردن برند، ساخت مجموعه‌ای از کلمات کلیدی برای آن است. کلید واژه‌ها را می‌توان با توجه به نقش خود به چند گروه تقسیم کرد.

 • کلمات کلیدی توصیفگر : برند شما را شناسایی و توصیف می‌کنند، بنابراین همه شرکت کنندگان در فرآیند خلاق متوجه خواهند شد که در برنامه باید چه تصویری دریافت کنند و چه پیامی باید ارسال کنند. این کلمات کلیدی ویژگی‌های اصلی را تعریف می‌کنند، که کاربران باید فوراً از نگاه‌ها و تعامل‌ها دریافت کنند.
 • کلمات کلیدی برند : مجموعه کلماتی را که مردم برای یافتن برنامه شما استفاده می‌کنند، ارائه می‌دهد. این نه تنها نام اصلی است، بلکه انواع مختلف پسوند و همچنین اشتباهات تایپی است. به عنوان مثال، در مورد برنامه Upper، لیست شامل Upper، Upper App، Upper to-do app، Upper Mobile app، Uper، UPPER و غیره خواهد بود. در صورت برنامه ریزی، این لیست برای مسائل سئو و کمپین‌های تبلیغاتی مفید خواهد بود.
 • کلمات کلیدی Brand-Plus : ترکیبی از یک نام تجاری با کلمات یا عبارات واجد شرایط هستند. به عنوان مثال، برای Toonie stickers, Toonie mascot, Toonie tutorial, Toonie special offer, Toonie for iOS, Toonie stickers for iMessenger, Toonie landing page و مواردی از این دست را داریم. آنها مجموعه دیگری را تشکیل می‌دهند که برای سئو و ایجاد محتوا مفید است.

3 . نام، شعار، سبک

مطمئناً، این نکات بهتر است قبل از فرآیند خلاقانه واقعی طراحی و توسعه مورد توافق قرار گیرند. موضوع این است که نام گذاری، از نظر رقابت قوی، چالش بزرگ دیگری است و تأثیر زیادی بر روی تمام راه حل‌های زیر در مورد طراحی، بازاریابی و ارتباط با کاربران دارد.

 • در دسترس بودن این نام در AppStore و PlayMarket (اگر در دسترس نباشد، باید انواعی را پیدا کنید که ممکن است به نام تجاری و کلمات کلیدی برند شما تعلق داشته باشد یا از صفر شروع کنید و نام دیگری پیدا کنید)
 • یک نام دامنه برای یک وب سایت یا صفحه فرود که برای برنامه خواهید داشت (در صورتی که برنامه یک محصول مستقل باشد، نه حامی یک نام تجاری موجود)
 • وجود نام برنامه در اینترنت (ممکن است برندهای غیربرنامه دیگری قبلاً از این نام استفاده کنند و رقابت با آن‌ها دشوار باشد).

4 . گرافیک

یکی دیگر از مهم‌ترین گزینه‌هایی که در برندسازی اپلیکیشن موبایل شما تاثیر بالایی دارد، گرافیک است. برای توسعه یک برند اپلیکیشن قوی، وجود گرافیگ ضروری است، همچنین وجود گرافیک به کار شما اصالت می‌دهد، حتی اگر چیزی بسیار ابتدایی و گسترده‌ای بفروشید. فراموش نکنید که رضایت زیبایی شناختی یکی از قوی ترین عوامل مطلوبیت است.

گرافیک

در این زمینه، از محتوای گرافیکی زیر استفاده کنید:

 • لوگو (توضیح داده شده در بالا)
 • طلسم (شخصیت‌های به یاد ماندنی نمادین که از طرف برنامه، که با کاربر ارتباط برقرار می‌کنند)
 • تصاویر سفارشی (اعلان‌های بصری در مورد توابع و فرآیندها، تصاویر تم)
 • عناصر تعاملی مارک دار (لودر، صفحه نمایش اسپلش، آموزش و غیره)
 • عکس‌ها (نه تنها در داخل برنامه، بلکه عکس‌های باکیفیت برنامه برای تبلیغ آن)

5 . فیلم محصول

امروزه، در عصر یوتیوب و اسنپ چت، محتوای ویدیویی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. آموزش برندسازی اپلیکیشن موبایل نیز از این قاعده مستثنی نیست. یک ویدیوی محصول یا توضیح دهنده یک نمایش متحرک کوتاه از ویژگی‌ها و مزایای برنامه است، در مورد مراحل ویژه تعاملات اطلاع می‌دهد و پتانسیل حل مسئله آن را نشان می‌دهد.

یک ویدیوی خلاقانه و جذاب راه خوبی برای جلب توجه مشتریان و روش اثبات شده اطلاع رسانی سریع و روشن به آن‌ها است. یک ویدیو چندین کانال ادراک – صوتی، بصری، صدا – را به طور همزمان فعال می‌کند و معمولاً این کار را به شیوه‌ای برای گفتن یک داستان انجام می‌دهد.

فیلم محصول

6 . شخصی سازی و نصب

ورود کاربر، مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و تعاملاتی است، که هدف آن راحتی کاربران و ارائه اولین معرفی مختصر به محصول است. ممکن است پیام‌های متنی، نکات ابزار، آموزش‌ها وجود داشته باشد – و همه آن‌ها می‌توانند نشانه‌های جزئی برند را هم در کپی و هم در گرافیک داشته باشند. همه این جزئیات تجربه مثبت کاربر را شکل می‌دهند و از وفاداری به برند با کاربران خوشحال حمایت می‌کنند.

طراحی اپلیکیشن‌

7 . گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن، مکانیک بازی را در محیط غیر بازی به ویژه برنامه‌های موبایل اعمال می‌کند. چالش‌ها، نشان‌ها، تابلوهای امتیازات، پاداش‌ها روش‌های موثر انگیزش کاربر هستند. با استفاده از گرافیک در سبک‌شناسی برند، از آگاهی برند پشتیبانی می‌کنند و رابط برنامه را به راحتی تشخیص می‌دهند. حتی بیشتر از آن، چنین جوایز مجازی یا حتی واقعی، کاربران را تشویق می‌کند تا موفقیت خود را چه به صورت آنلاین و چه آفلاین با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

نرم افزار موبایل

8 . کمک و پشتیبانی

هیچ خیاطی نمی‌تواند با پارچه بد یک کت خوب بسازد. برندسازی واقعی فقط به خاطر جلب توجه و ایجاد اولین تاثیر باورنکردنی نیست. این در مورد تمام تجربیاتی است، که کاربران خواهند داشت. بنابراین، مراقب باشید که آن‌ها در هر مرحله از تعامل، به خصوص در مورد محصولات پیچیده تلفن همراه، مانند شبکه‌های اجتماعی یا تجارت الکترونیک، چگونه از پشتیبانی مورد نیاز خود برخوردار شوند.

9 . صفحات فرود (landing pages)

صفحه فرود، ابزاری بسیار مهم برای ایجاد برندسازی اپلیکیشن موبایل و حضور آنلاین است. اگر کیس فقط برای موبایل باشد و برنامه با یک وب سایت مرتبط نباشد، نقش مهمی ایفا می‌کند. به طور کلی، این یک صفحه وب است که با تمرکز بر یک هدف نسبتاً محدود خاص و یک روش سریع برای انجام یک عمل خاص طراحی شده است.

بنابراین، برای یک برنامه تلفن همراه، هدف، نصب برنامه خواهد بود و صفحه فرود به طور خلاصه مزایا و عملکردهای آن را پوشش می‌دهد. علاوه بر این، می‌توانید چندین صفحه فرود برای یک برنامه بر اساس بخش‌های مختلف مخاطب هدف با هدف‌یابی جغرافیایی، جنسیتی، روان‌شناختی، جمعیتی و رفتاری ایجاد کنید.

اپلیکیشن موبایل

10 . شبکه‌های اجتماعی

یکی دیگر از کانال‌های حمایت کننده از استراتژی آموزش برندسازی اپلیکیشن موبایل، شبکه‌های اجتماعی است. کمپین‌های تبلیغاتی، نظرات و صفحات عمومی برای برنامه‌ها نباید تنها به عنوان یک کانال فروش مستقیم دیده شوند، که کاربران مستقیماً برنامه را از طریق آن نصب می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی اول از همه کانال‌های بزرگ آگاهی از برند و شناسایی برند هستند، بنابراین از تأثیر آن‌ها غافل نشوید.

آموزش برندسازی اپلیکیشن موبایل

11 . سفیران برند و رهبران نظر

این استراتژی، برای برندسازی اپلیکیشن موبایل نیز مبتنی بر اجتماعی شدن است. هنوز هیچ تبلیغی، بهتر از توصیه افرادی که به آن‌ها اعتماد دارید وجود ندارد. شبکه‌های اجتماعی با مخاطبان بسیار زیاد و متنوع خود روند رو به رشد بازاریابی را با رهبران عقیده (افراد یا مشاغلی که می‌توانند بر افکار عمومی در منطقه خود تأثیر بگذارند) و سفیران برند (یک فرد تأثیرگذار که برای ارائه برند و ایجاد تصویر مثبت آن استخدام شده است) شکل می‌دهد.  با انتخاب این جهت، دو چیز را به خاطر بسپارید:

 • رهبران عقیده، عمدتاً به مخاطبان و شهرت خود اهمیت می‌دهند، بنابراین آنچه را که دوست ندارند یا برای مخاطبانشان خوب نمی‌دانند تبلیغ نمی‌کنند، حتی پیشنهادهای سودآور را رد می‌کنند.
 • اگر محصول نیمه کاره باشد، رهبران افکار و سفیران برند پول شما را هدر خواهند داد. شما ممکن است، ترافیک زیادی را از کمپین دریافت کنید و کاربران زیادی را جذب کنید، اما اگر به جای کپی واقعی، چیزی با باگ‌های متعدد یا لورم ایپسوم در اینجا و آنجا دریافت کنند، تأثیر بدی روی تصویر برند به طور کلی خواهد داشت. اول تجربه مثبت ارائه و تبلیغ پس از آن.

کلام آخر…

در این مقاله در مورد آموزش برندسازی اپلیکیشن موبایل و ۱۱ مورد از استراتژی‌های برندسازی موبایل با شما کاربران عزیز صحبت کردیم، اگر میخواهید برای توسعه کسب کار خود اپلیکیشنی داشته باشید، کافی است با تیم متخصص طراحی اپلیکیشن موبایل همند در ارتباط باشید و قبل از هرچیز، از ما مشاوره بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن